Táto stránka je optimalizovaná pre pre prehliadač Mozilla Firefox, pri iných prehliadačoch môže dôjsť k problémom so zobrazením...

štvrtok 27. marca 2008

Plemená

Plemená domácich králikov sa rozdeľujú podľa veľkosti na štyri skupiny plemien:

  • veľké plemená (napr. belgický obor)
  • stredné plemená (napr. novozélandský králik)
  • malé plemená (napr. malý baran)
  • najmenšie plemená (napr. trpasličí* králik, trpasličí baran...)

* namiesto názvu trpasličí sa používajú aj názvy zdrobnený, maličký, z češtiny zakrslý, v staršej literatúre aj zakrpatený

Ďalej sa budeme venovať už len najmenším plemenám, pretože o nich je táto stránka. Takže najmenšie plemená králikov môžeme pre väčšiu prehľadnosť rozdeliť podľa typov srsti na:

Plemená s normálnou srsťou
Dlhosrsté
Krátkosrsté


Plemená s normálnou srsťou (ich srsť má takú dĺžku a štruktúru ako majú divé králiky):

Hermelíny (He)
Hermelíny sú králiky bez pigmentu, to znamená, že srsť majú čistobielu bez akýchkoľvek fľakov alebo náznakov inej farby. Oči majú buď červené (ak je to hermelín červenooký - Heč), alebo modré (ak je to hermelín modrooký - Hem). Ideálna hmotnosť čistokrvných hermelínov je 1,0 - 1,25 kg a ideálna dĺžka uší 5,5 cm.


Heč


Hem

Zdrobnené farebné
Medzi zdrobnené farebné králiky patrí široká škála farebných rázov králikov. Hmotnosť týchto králikov by mala byť 0,9 - 1,25 kg, nesmie však prekročiť 1,5 kg. Dĺžka uší podľa štandardu má byť 5,5 cm a nemala by byť väčšia ako 7 cm.


Zdrob. červený

Zdrob. kuní modrý

Zdrob. trieslový čierny

Zdrob. hototský

Zdrob. madagaskarský

Zdrob. rhonský

Zdrobnené barany (ZB)
Do tejto skupiny patria zdrobnené barany rôznych farieb. Tieto králiky by mali vážiť 1,5 - 1,75 kg (váha nesmie prekročiť pod 0,9 kg a nad 2,0 kg). Ovisnuté uši merané od jedného konca ucha po koniec druhého ucha majú mať dĺžku 22 - 28 cm.


Zdrob. baran čierny

Zdrob. baran madagaskarský

Zdrob. baran divo sfarbený

Zdrob. baran japonský

Zdrob. baran madagask. strakáč

Zdrob. baran holandský divo sfarbený

Zdrob. baran červený

Zdrob. baran činčilový


Dlhosrsté plemená

Zdrobnené líščie (ZLi)
Tieto králiky majú srsť dlhú 3 - 5 cm rozloženú po celom tele okrem hlavy, uší a končatín (tieto partie sú osrstené normálnou srsťou). Ich srsť neplstnatie, stačí ich z času na čas prečesať. Tieto králiky sa ale na výstavách a medzi chovateľmi na Slovensku vyskytujú zriedka. Ideálna hmotnosť pre tieto králiky je 1,2 - 1,4 kg. Uši majú mať dĺžku, tak ako u zdrobnených farebných a hermelínov, 5,5 cm.


Zdrobnený líščí činčilový

Kríženec zdrobneného líščieho

Levie hlavy / Levíky
Ide o neuznané plemeno, chovajú sa len ako domáci miláčikovia. Tieto králiky majú dlhšiu srsť na hlave, takže pôsobí ako levia hriva. Uši môžu mať vzpriamené alebo môžu byť vo forme barančekov.

Teddy

Pre toto plemeno je charakteristická dlhá, hustá a jemná srsť, ktorá má dĺžku 6 - 10 cm po celom tele. Ideálna hmotnosť týchto králikov je 1,3 kg. Ich srsť je ale náročná na starostlivosť - treba ju minimálne 2-krát do týždňa prečesať.


Teddy krémový

Teddy bielo-čierny

Teddy kuní hnedý


Krátkosrsté plemená

Zdrobnené rexy

Rexy majú krátku, akoby plyšovú srsť. Ideálna dĺžka srsti je 1,4 - 1,5 cm. Hmotnosť by mala byť 1,2 - 1,4 kg a uši majú dĺžku ako u zdrobnených farebných.


Zdrobnený kastorex

Zdrobnený rex modrý

Zdrobnený rex dalmatínsky strakáč

ZDROJ

Žiadne komentáre: